Malownicze i łagodne szczyty Gorców,  wciąż nie są należycie doceniane, choć z każdym rokiem zyskują na popularności. Ma to oczywiście plusy dla tych, którzy lubią cieszyć się górskim klimatem w samotności i spokoju. Z drugiej strony urok Gorców jest tak niezaprzeczalny, że warto byłoby, żeby jak najwięcej ludzi mogło doświadczyć go osobiście, bo niestety nawet najlepsze zdjęcia nie są w stanie oddać ich klimatu i piękna.

Najwyższym szczytem w beskidzkich Gorcach jest Turbacz (1310 m n.p.m), należy on do Korony Gór Polskich. Jest to jeden z nielicznych polskich szczytów, będący rozrogiem czyli najwyższym wzniesieniem masywu, od którego rozchodzą się grzbiety w różnych kierunkach (w przypadku Turbacza aż w siedmiu!). Nie trzeba chyba dodawać, że widok z jego szczytu jest niesamowicie piękny? Turbacz należy do Gorczańskiego Parku Narodowego, który od 1981 roku ma za zadanie chronić unikatowe piękno krajobrazu Gorców oraz wiele gatunków zwierząt i roślin. Wiosną i latem gorczańskie polany  porośnięte są m.in. szafranem (inaczej zwanym krokusem), tojadem dzióbatym, jastrzębcem pomarańczowym, mieczykiem dachówkowatym i kukułką plamistą. Czy można wyobrazić sobie piękniejszy widok i…zapach?

Natomiast w bieszczadzkich lasach, które stanowią aż 95% powierzchni Parku, przez cały rok kryją się dziki, sarny, borsuki, gronostaje, rysie, a nawet wilki i niedźwiedzie! I oczywiście liczne ptactwo i inne, dzikie zwierzęta, których nie sposób tu wszystkich wymienić.

Jak dostać się na szczyt Turbacz?

W Gorcach nie brakuje szlaków turystycznych wszelkiej maści: na szczyt można dotrzeć pieszo, rowerem, konno, a zimą nawet na nartach. Nie sposób wymienić wszystkich możliwych tras, wiodących na szczyt, więc poniżej przedstawiamy tylko kilka wybranych:

 

  • Żółty (najłatwiejszy) szlak Kowaniec – Bukowina Miejsca – Kaplica Papieska – polana Wisielakówka – Turbacz (ok. 2,5 h)
  • Zielony szlak Kowaniec – Długa Polana – polana Upłaz – polana Sralówki – polana Długie Młaki – schronisko na Turbaczu (ok. 2 h)
  • Zielony szlak pieszy Lubomierz Przysłop – Jaworzynka – Kudłoń – Przełęcz Borek – Turbacz (ok. 3,5 h)
  • Zielony szlak Niedźwiedź – „Orkanówka” – Turbaczyk – Wierch Spalone – Kopieniec – Czoło Turbacza – schronisko na Turbaczu (ok. 4,5 h)
  • Niebieski szlak pieszy i rowerowy Koninki – Tobołów – Średnie – Czoło Turbacza – Turbacz (czas przemarszu latem to ok. 2,5 h). Z Koninek na Tobołów możemy dostać się wyciągiem z 1982 roku, składającym się z jednoosobowych krzesełek.
  • Niebieski szlak Łopuszna – Zarębek Średni – Zarębek Wyżni – Bukowina Waksmundzka – schronisko na Turbaczu (ok. 3,5 h)
  • Trasa narciarska i rowerowa Obidowa – Bukowina Obidowska – Polana Wszołowa [zmiana szlaku z czarnego na żółty] – Bukowina Miejska – Turbacz (ok. 4,5 h) UWAGA! Szlak ten jest lubiany przez rowerzystów także zimą.
  • Trasa rowerowa „Śladami Olipmijczyków” Obidowa – Gorzec – Solnica – Polana Rozdziele – Hala Turbacz – Turbacz – Obidowiec – Stare Wierchy (schronisko PTTK) – Jaworzyna – Skałka – Obidowa (czas przejazdu ok. 4,5 h)
  • Trasa dla wszystkich: piesza, rowerowa, konna i narciarska Maciejowa (schronisko) – Stare Wierchy (schronisko) – Turbacz (schronisko) (czas przemarszu latem ok. 5 h)

 

Na jakie ciekawostki w zwrócić uwagę w drodze na Turbacz?

W zależności od wybranej trasy będzie można podziwiać różne ciekawe miejsca, ale na pewno niezależnie od wybranej trasy nikt nie ominie Schroniska PTTK na Turbaczu. Jest ono położone na wysokości 1283 metrów n.p.m. i zapewnia widok na Tatry i Pieniny. Okazały, kamienny budynek o strzelistym dachu z mansardami, otwarty został w 1958 roku i zapewnia 100 miejsc noclegowych. Obok schroniska, w urokliwej, drewnianej chatce, znajduje się Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK, otwarte w 1980 roku.

Nieopodal schroniska znajduje się Diabelski Kamień – wychodnia skalna, która do dziś rozbudza wyobraźnię turystów i nie tylko. Wiąże się z nią wiele legend, głównie mówiących o ukrytym pod nią skarbem. Na kamieniu widnieje nieodczytany po dziś dzień napis, co tylko mocniej rozpala fantazję.

Warto wiedzieć, że na polanie Wisielakówka w każdą drugą niedzielę sierpnia w kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców, zwanej Kaplicą Papieską, obchodzone jest Święto Gór. 12 sierpnia 2012 odsłonięto tu także pomnik Żołnierzy Wyklętych. W czasie II wojny światowej na Turbaczu ukrywali się partyzanci. Działał tu m.in. legendarny  dowódca oddziałów podziemia komunistycznego Józef Kuraś, ps. Ogień.

Z Hali Turbacz rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram na otoczenie Doliny Kamienicy. Na środku polany Czoło Turbacza znajduje się ołtarz polowy (zwany Ołtarzem Szałasowym), wybudowany w 2003 roku, w miejscu, w którym 50 lat wcześniej (17 września 1953) ksiądz Karol Wojtyła odprawił mszę świętą.

Na szczycie Suhora znajduje się najwyżej w Polsce położone Obserwatorium astronomiczne, należące do Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

 

Każdemu, kto chciałby wypocząć na łonie natury, rozciągnąć wzrok, pooddychać świeżym powietrzem i wsłuchać się w szum drzew gorąco polecamy nasz piękny, polski Turbacz i jego okolice. Nie sposób się tu nudzić i nie sposób nie zachwycić się pięknem świata i życia. Dla większości z nas, zmęczonych zgiełkiem miasta, wypoczynek w górach może okazać się naprawdę zbawienny.

Hotel Górski Raj ★ ★ ★

Poręba Wielka 765 / KONINKI
34-735 Niedźwiedź
www.gorskiraj.com

Rezerwacje grupowe:

Malwina Strama
501 248 443
malwina.strama@gorskiraj.com

 

Newsletter

Polecamy prenumeratę newslettera Hotelu Górski Raj, abyśmy mogli przekazywać Państwu najświeższe informacje o naszych ofertach specjalnych i promocjach.

Prosimy o podanie swojego adresu e-mail: