atrakcje w okolicy

Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami w okolicy Hotelu Górski Raj ***
 

Atrakcje w okolicy

Muzeum Górali i Zbójników - Chata artystycznych przygód

Interaktywne Muzeum gdzie w wyjątkowy sposób można poznać góralskie tradycje, barwną historię regionalną i legendy. Dom pod Trzema Madonnami, serce Muzeum, wpisany jest do rejestru zabytków. Są tu też m.in. szałasy pasterskie, kapliczki, dzwonniczka. Każdy może skorzystać z wielu stanowisk doświadczalnych i multimedialnych by poznać tradycje i sprawdzić jak żyło się dawniej.

Do atrakcji należą m.in.: mierzenie elementów stroju góralskiego, deptanie kapusty, pranie na tarze, spanie na sianie, wyciskanie oscypka, zakuwanie w dyby oraz poszukiwanie zbójnickiego skarbu. Warto zobaczyć setki eksponatów, bogate zbiory etnograficzne i regionalne, unikalne malarstwo na szkle i szlak humoru góralskiego.

Chata Artystycznych Przygód, pracownia kreatywna to miejsce rozwijania talentów i nauki rękodzieła. Własnoręcznie przygotowane obrazki na szkle, ozdoby z gliny, filcu, włóczki oraz malowane ciupagi można zabrać na pamiątkę!

Ekspozycja i warsztaty są przygotowane są z myślą o dzieciach i dorosłych. Muzeum posiada też specjalną ofertę dla grup.

Otwarte codziennie, w każdą pogodę, maj – wrzesień w godz. 9:30-18:00, październik – kwiecień w godz. 10:00-17:00. ul. Sądecka 4, 34-700 Rabka – Zdrój.
www.muzeum-zbojnikow.pl
www.chata-artystyczna.pl
www.fb.com/MuzeumZbojnikow 
tel. 795 222 925

Dworek Tetmajerów w Łopusznej
Dworek Tetmajerów w Łopusznej należy do jednych z najbardziej uroczych zakątków Podhala, z dala od gwarnego Zakopanego, a za to w cieniu Gorców i ze wspaniałym widokiem na całą panoramę Tatr.

Dworek w Łopusznej zachwyca do dziś pięknem staropolskiej architektury, ale przede wszystkim jest wspaniałym zwierciadłem historii Polski, jej dziejów chwalebnych, jak i tragicznych. Zarówno szlachta we dworze, jak i chłopi ze wsi podlegali owym przemianom dziejowym. Panowie dziedzice traktowali chłopów, jako pomocników i sojuszników w ciężkiej pracy na roli, budowaniu osady, a także w walce z nieprzyjacielem, jakby go nie zwać. Obok dworku wyrósł drewniany kościół, który towarzyszył historii wsi; jej przemianom i chwilom chwały, jej cierpieniom i dniom rozpaczy.

Spływ Dunajcem

Spływ Przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji regionu. Z powodzeniem nazwać ją możemy wręcz atrakcją na skalę europejską. Przełom Dunajca jest bowiem jednym z najpiękniejszych przełomów na naszym kontynencie. Trasa spływu ma obecnie 15 km długości oraz 36 m. spadku rzeki. Spływ organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich.

Samo powstanie przełomu Dunajca owiane jest tajemnicą. Wśród miejscowych górali krąży wiele legend, które próbują wyjaśnić jego historię. Jedna z nich mówi o walecznym rycerzu Ferkowiczu, który gonił tędy króla węży. Trasa jaką się poruszał miała właśnie stać się owym Przełomem Dunajca. Inna z kolei głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał sam król Bolesław Chrobry. Badacze oraz historycy nie są w stanie na dzień dzisiejszy dać nam jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej genezy tego miejsca.

Zostawmy jednak historię Przełomu i przejdźmy do istoty samego spływu. Początkowa jego przystań znajduje się w Kątach. Wybudowana została ona w latach 1975-1976 i od tego czasu dzielnie służy turystom z całego świata. Oprócz samych pawilonów przeznaczonych właśnie dla turystów znajduje się tutaj także duży parking oraz budynek socjalny dla flisaków. Wzdłuż drogi do przystani podziwiać możemy pienińskie obrazy geologiczne – każdy ustawiony tam obraz został dodatkowo opisany, aby ułatwić turystom jego zrozumienie.

Spływ Dunajcem – niezapomniane przeżycie …

Udział w spływnie nie wymaga specjalnego przygotowania oraz ekwipunku. Należy jednak wiedzieć, że podczas wycieczki może być chłodno. Przyda się zatem dodatkowe okrycie wierzchnie, które w razie czego będzie można wykorzystać. Tratwa flisacka, na której będziemy podróżować, składa się z pięciu drewnianych czółen o wymiarach 5,75 m na 45 cm. Są one mocno związane i wymoszczone gałązkami świerku lub jedliny. Łodzią, na której może przebywać 10 dorosłych osób (lub 8 dorosłych i 4 dzieci) kieruje dwóch doświadczonych flisaków. Sterowanie odbywa się za pomocą długich żerdzi – tak zwanych sprysek. Trasa spływu ma długość 15 km. Pokonujemy przy tym różnicę poziomów wynoszącą aż 36 metrów. W zależności od aktualnego stanu wody czas trwania spływu wynosi od 2 do 3 godzin.

Spływ Przełomem Dunajca -ważne informacje!

Dawniej spływy organizowane były tylko na wielkie okazje. Korzystali z nich możnowładcy oraz ważne persony, które składały wizyty królom na zamkach w Czorsztynie oraz Niedzicy. Dziś jedynym warunkiem uczestniczenia w spływie jest nabycie biletu. Bilet ten można nabyć w kasach znajdujących się w jednym z pawilonów na przystani początkowej.
Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. W tym czasie można korzystać ze spływu Przełomem Dunajca codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu osób – to jest 10 osób. W przypadku mniejszej ilości chętnych istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu. Istnieje możliwość wypożyczenia kapoku.

Hotel Górski Raj ★ ★ ★

Poręba Wielka 765 / KONINKI
34-735 Niedźwiedź
www.gorskiraj.com

Rezerwacje grupowe:

Malwina Strama
501 248 443
malwina.strama@gorskiraj.com

 

Newsletter

Polecamy prenumeratę newslettera Hotelu Górski Raj, abyśmy mogli przekazywać Państwu najświeższe informacje o naszych ofertach specjalnych i promocjach.

Prosimy o podanie swojego adresu e-mail: