atrakcje w dalszej okolicy

Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami w dalszej okolicy Hotelu Górski Raj ***
 

Ciekawe miejscowości w dalszej okolicy

Krynica Zdrój

Muzeum Zabawek „Bajka”

Zabawki zawsze odgrywały i odgrywają ważną rolę w życiu każdego człowieka od zarania dziejów. Wiele współczesnych zabawek wywodzi się z bardzo odległej przeszłości -każda ma swoją historię.

W Muzeum prezentowane są zabawki z historią, z różnych okresów zabawkarstwa europejskiego: francuskie i niemieckie lalki o przecudnych szklanych oczach, misie do których każdy z nas przytulał się w dzieciństwie, citroeny z 1936 roku na pedały, klocki kamienne, hełm i szabla z czasów Napoleona III, teatrzyki domowe, mebelki i wiele innych. Każda z nich to ludzkie uczucia, tęsknoty i marzenia. Każda przepięknie wykonana z wielką dbałością o szczegóły. Można cofnąć się w czasie zasiadając w klasie szkolnej z lat 60 XX wieku.

„Są zabawki dostosowane do każdego wieku, od grzechotki do tronu, a każdy z ich właścicieli jednakowo sobie je ceni -każdy swoją”, te słowa Henrego Fielding’a są mottem Muzeum Zabawek „Bajka”.
W stałej ekspozycji znajduje się ponad 3000 obiektów. Wystawa ma na celu ukazanie zabawki jako cennego dziedzictwa kulturowego całej ludzkości, przeznaczona jestzarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Studio zdrowia Aurora

– endermologia LPG – wyszczuplanie, usuwanie cellulitu,
– masaż klasyczny,
– masaż segmentarny,
– drenaż limfatyczny,
– gimnastyka indywidualna,
– rehabilitacja matodą PNF, McKenzie,
– nordic walking,
– nauka pływania,
– gimnastyka w wodzie.

 

Park linowy

Park linowy to wspaniała forma aktywnego spędzania wolnego czasu wywodząca się z Francji. Jest to system platform, zawieszonych na drzewach, połączonych różnymi przeszkodami (tyrolkami, mostkami, linami). Ich pokonanie dostarcza dużej dawki adrenaliny. To świetna zabawa zarówno dla młodszych, jak i starszych.
Krynicki Park Linowy położony jest w lesie u podnóży Jaworzyny Krynickiej, przy drodze w kierunku dolnej stacji wyciągów narciarskich nr. II i IV (droga na Izwór). Obok parku przebiega główny, czerwony szlak, prowadzący na Jaworzynę. Park Linowy, jak i jego otoczenie, są odpowiednim miejscem do przeprowadzenia zjazdów, spotkań i imprez integracyjnych.

Proponujemy współpracę w organizowaniu imprez dostosowanych do Państwa indywidualnych potrzeb. Zapewniamy kompleksową, profesjonalną obsługę i gwarantujemy udaną zabawę. Krynicki Park Linowy jest czynny przez cały rok.
Krynicki Park Linowy składa się z dwóch tras do wyboru: niskiej – dla każdego i wysokiej – dla śmiałków.

Trasa niska przeznaczona jest zarówno dla starszych dzieci, jak i osób dorosłych. Przeszkody na trasie znajdują się na wysokości ok. 4 metrów. Jest to trasa o średnim stopniu trudności, zaprojektowana specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę w parku linowym. Na trasie mamy do pokonania min. skok na sieć pajęczą, zjazd na snowboardzie, rozrywające liny.

Trasa wysoka przeznaczona jest dla osób, które nie boją się wysokości. Przeszkody na tej trasie zamontowane są 8-10 metrów nad ziemią. Jest to trasa o podwyższonym stopniu trudności, na który wpływa nie tylko wysokość, jak i rodzaj zastosowanych przeszkód, a zjazd na nartach i sankach pomiędzy drzewami jest jedyną tego rodzaju atrakcją w Polsce.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Krynicki Park Linowy został zbudowany według zasad bezpieczeństwa opartych o wymogi UIAA (Międzynarodowa Federacja Towarzystw Alpinistycznych). Zastosowany system asekuracji jest zgodny z zasadami bezpieczeństwa i kanonami alpinizmu (nadzorowany przez inspektora Alpinizmu Jaskiniowego PZA i AWF Kraków).

 

Muzeum Nikifora

MUZEUM NIKIFORA mieści się w zabytkowej, typowej dla XIX-wiecznych uzdrowisk, drewnianej willi „Romanówka”. Obiekt usytuowany do roku 1990 przy ul. Piłsudskiego rozebrano i po remoncie konserwatorskim w latach 1992-1994 odtworzono, przy Bulwarze Dietla(deptak) za budynkiem Starego Domu Zdrojowego. W muzeum szeroko przedstawiona jest twórczość jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy z kręgu malarstwa intuicyjnego, Nikifora (ok. 1895-1968 r.), niemal całe życie mieszkającego w Krynicy. Są tu obrazy Nikifora pochodzące z wszystkich okresów jego twórczości; zarówno akwarele, gwasze, jak i rysunki prezentujące róźnoraką, charakterystyczną dla twórczości artysty tematykę: pejzaże z cerkwiami i kościołami, architekturę krynicką, wnętrza, dworce, urzędy, „fabryki dolarów”, portrety, itp. Część dokumentacyjną wystawy stanowią pamiątki po Nikiforze, publikacje poświęcone malarzowi oraz jego fotografie. Muzeum jest również miejscem prezentacji wystaw znanych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej i ludowej.

 

Rajskie ślizgawki

Na górnej stacji Kolei Linowej na Górę Parkową znajdują się czynne od wiosny do późnej jesieni „Rajskie Ślizgawki” – od spokojnej fali, poprzez spiralę aż do jedynego w Polsce Kamikadze. Są one świetną zabawą dla każdego, bez względu na wiek. Różnica wysokości wynosi 12 m. Ślizgawki w czasie deszczu są nieczynne.

I wiele innych…

Zator

Dinozaury – oko w oko z T-Rexem

Park ruchomych dinozaurów Dinozatorland to wspaniałe miejsce na spędzenie czasu z rodziną. Jego największa atrakcja to ścieżka edukacyjna w starym lesie, na której można nie tylko spotkać „ożywione” dinozaury (w tym największego na świecie, ruchomego T-Rexa), ale również zobaczyć piękne, kilkusetletnie okazy drzew.
Kolejną atrakcją jest jedyne w kraju Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, którego chlubę stanowi największy w Polsce szkielet 9-metrowego Jangczuanozaura. W muzeum można też zobaczyć Tuodziengozaura oraz okazy kamieni i minerałów.
Do dyspozycji gości są również inne atrakcje, m.in. karuzele oraz miejsce, gdzie można poczuć prawdziwa adrenalinę – Tor Formuły 1, na którym można spróbować swoich sił na gokartach Formuły w skali 1:1.
 
Kościół parafialny pw. św. Wojciecha i św. Jerzego z (1393) –  Gotycki z elementami neogotyku. Kilkukrotnie restaurowany, ostatnio w latach 1959–73 z częściową przebudową wnętrza. Wewnątrz kościoła liczne pamiątki. Obok kościoła grobowiec księżnej Apolonii Poniatowskiej, właścicielki dóbr zatorskich w XVIII/XIX w. W krypcie pod kościołem spoczywają kolatorzy zatorskiej świątyni m.in. Anna z Tyszkiewiczów Potocka-Wąsowiczowa i jej mąż gen. St. Wąsowicz, adiutant Napoleona I oraz Maurycy i Ludwika Potoccy. Wewnątrz kościoła neogotycki ołtarz z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej okrytym srebrną sukienką oraz droga krzyżowa autorstwa słowackiego malarza Bohuna. Obraz Chrystusa w koronie cierniowej, dwa inne w nawie prawej. Tył wnętrza kościoła nowoczesny, żelbetonowy. Chór organowy modernistyczny. Organy dwuwieżowe, piszczałkowe o barokowym brzmieniu, nowoczesne. Jest to kościół dziekański.

Zamek, pierwotnie gotycki (1455), przebudowany (1836) na neogotycki

Zamek książęcy w Zatorze zbudowano po 1445 r., kiedy w wyniku podziału księstwa oświęcimskiego powstało nowe księstwo zatorskie. Na niewielkim wzniesieniu wymurowano z cegły dwupiętrową budowlę o solidnych fundamentach. Na pierwszym piętrze powstały cztery duże izby i trzy komnaty z frontu oraz kilka „świetlnych„ komnat z boku, a na drugim wielka izba i cztery mniejsze pokoje. Parter zajęła kuchnia i komory. Dziedziniec na środku, którego była studnia, otoczono zabudowaniami stajennymi.
Z zamku obronnego do chwili obecnej praktycznie nic nie pozostało, ponieważ został przebudowany. Ostateczny kształt nadała mu przebudowa z 1836 roku zlecona przez ówczesnego właściciela – Aleksandra Potockiego. Wnętrza zdobione przez Włochów Franciszka Marię Lanciego oraz Parysa Filippiego zmieniły całkowicie charakter budowli na rezydencję w stylu romantycznego neogotyku. Zachowane malowidła na ścianach i sufitach przedstawiają rzadki przykład stylu pompejańskiego.

Utworzony dookoła zamku park i ogród ciągnący się tarasami do brzegu Skawy jest obecnie mocno zaniedbany. Również zamek niszczeje i popada w ruinę, ponieważ nikt nie prowadzi żadnych prac mających na celu zabezpieczenie zabytku, gdyż toczy się postępowanie majątkowe w imieniu rodziny Potockich o odzyskanie posiadłości. 

Wadowice
Region wadowicki jest bogaty w wiele atrakcji turystycznych.
 
ZABYTKI I MUZEA
Dom Rodzinny Jana Pawła II  Dom w którym 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła i spędził w nim dzieciństwo i młodość. W latach 1919 – 1938 rodzina Wojtyłów zajmowała na piętrze dwa pokoje z kuchnią. Obecnie w budynku mieści się Muzeum – Dom Rodzinny Jana Pawła II. W poniedziałki muzeum jest nieczynne!
Muzeum Miejskie – W Muzeum Miejskim można oglądać multimedialną wystawę, która pokazuje Wadowice z okresu dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły. Stanowi nowatorskie połączenie archiwalnych fotografii, dokumentów, eksponatów z multimedialnymi środkami przekazu.
W jednej z sal zaaranżowano przestrzeń wadowickiego rynku sprzed 80 – lat: witryny – cukierni Hagenhubera, trafiki Waligórskiego, drukarni Foltinów, kamieniczki i zarys charakterystycznej dla miasta bryły kościoła. Odpoczywając na ławeczce, można tu posłuchać i obejrzeć prezentację „Jak to dawniej życie tętniło na rynku”.
W następnej części, stylizowanej na salę gimnastyczną TG „Sokół”, zwiedzający oglądają kronikę i pamiątki z życia kulturalnego i artystycznego przedwojennego miasta.
Ostatnia sala to pokój mieszczański  wyposażony w charakterystyczne dla epoki meble oraz sprzęty, przybliżające tło epoki.
Muzeum Emila Zegadłowicza – Muzeum prezentuje pamiątki po Emilu Zegadłowiczu, a także obrazy, rysunki rzeźby innych artystów. Muzeum zaprasza w sezonie: w piątki, soboty i niedziele – w godz. 11:00 – 16:00, zwiedzanie po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Hell’s Angel – Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie – Muzeum poświęcone jest lotnikom brygady „Hell’s Angel”, którzy zginęli zestrzeleni we wrześniu 1944 roku nad miejscowością Zygodowice. Eksponaty na wystawie w prywatnym muzeum pochodzą z poszukiwań w ziemi na miejscu katastrofy, część od mieszkańców okolicznych wsi, inne to rzeczy osobiste lotników z „Hell’s Angel”. Na szczególną uwagę zasługuje manekin z kompletnym ubiorem amerykańskiego lotnika oraz oryginalne śmigło stosowane w bombowcach typu „Liberator”, podarowane przez Amerykanów. Zwiedzanie tylko po telefonicznym uzgodnieniu, kontakt: 0 605 536 062 – Zygmunt Kraus.
OBIEKTY SAKRALNE
Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny – Tutaj Karol Wojtyła przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej. Podczas swych pielgrzymek do Wadowic trzykrotnie odwiedził swój parafialny kościół. W roku 1999 ukoronował obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
                                          
Kościół Św. Piotra Apostoła – Kościół wybudowany w latach 1986 – 1991 jako wotum wdzięczności Bogu za wybór Karola Wojtyły na stolicę apostolską oraz ocalenie go z zamachu na Placu Św. Piotra 13 maja 1981 roku.
Sanktuarium Świętego Józefa – Klasztor Ojców Karmelitów Bosych – Od 2004 roku kościół karmelitów nosi tytuł Sanktuarium Św. Józefa. Karol Wojtyła wraz z ojcem często chodził do tego kościoła, zwłaszcza do spowiedzi. W obrazie w głównym ołtarzu znajduje się Pierścień Papieski przekazany w 2003 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W kościele umieszczono także szkaplerz Jana Pawła II oraz relikwie św. Rafała Kalinowskiego i bł. Alfonsa Marii Mazurka.
Collegium Marianum Klasztor Ojców Pallotynów – Kopiec – słoneczne wzgórze, przy trasie Kraków – Bielsko-Biała. To właśnie tutaj, w 1909 r., ks. Alojzy Majewski zakłada pierwszy dom pallotyński w Polsce, powołując jednocześnie do istnienia gimnazjum męskie pod nazwą Collegium Marianum. W latach swego rozkwitu ośrodek ten skupiał blisko dwustu gimnazjalistów. Działalność Collegium Marianum w dużej mierze utrudniły dwie wojny światowe oraz  decyzja władz komunistycznych, które zakazały pallotynom prowadzenia dalszej działalności edukacyjnej. Większa część obiektu została odebrana księżom i przeznaczona na szpital. Dopiero w 1984 r. całość zabudowań została zwrócona prawowitym właścicielom i poddana gruntownemu remontowi. Od 1993 r. dom stał się miejscem formacji wstępnej – nowicjatu, a w zachodnim skrzydle otwarto dom rekolekcyjny. U pallotynów można też podziwiać część ekspozycyjną jaką stanowi wystawa Darów Papieskich.
INNE ATRAKCJE
Kryta Pływalnia „Delfin”  – Osoby chcące swój wolny czas spędzić na wodnym szaleństwie mogą skorzystać z oferty wadowickiej pływalni. Pływalnia dysponuje m.in. basenem sportowym oraz rekreacyjnym, 75 metrową zjeżdżalnią, jacuzzi, sauną fińską, biczami wodnymi, ślizgawką „Wąż”.
Stadnina koni – Zwiedzanie najciekawszych miejsc naszego regionu, to tylko przedsmak tego co może spotkać turystów podczas spędzonego czasu w stadninie koni przy Ośrodku Wypoczynkowym „Podhalanin”. Najmłodsi goście mogą aktywnie wypocząć podczas obozów jeździeckich.
Park Linowy  – Nieopodal Wadowic w Ośrodku Wypoczynkowym „Czarny Groń” znajduje się Park Linowy będący ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Konstrukcja parku zawiera szereg tras o różnym stopniu trudności umożliwiających bezpieczne wspinanie się i „podniebne” spacery.
Ścianka wspinaczkowa – Bardziej wysportowani turyści swoich sił mogą spróbować na sztucznej ściance wspinaczkowej w Andrychowie. Ścianka ma wysokość 14 m, szerokość 13,7 metra. Na wyposażeniu obiektu znajdują się liny statyczne i dynamiczne, ekspresy i przyrządy asekuracyjne. Równocześnie na ściance może się wspinać 28 osób.
Wyciągi narciarskie – Entuzjaści białego szaleństwa mogą skorzystać z oferty Ski Centrum Pracica, gdzie dostępne są dwie trasy zjazdowe o łącznej długości 2 000 m. Kolejny wyciąg znajduje się przy Ośrodku Konferencyjno – Wypoczynkowym „Kocierz”. Bardziej doświadczeni narciarze mogą wybrać się na Leskowiec skąd prowadzi trasa zjazdowa o długości ponad 500 m i różnicy poziomów 170 m.
Zalew Czorsztyński
Pierwsze projekty spiętrzenia wód Dunajca powstały już w 1905 roku. Przez cały XX wiek prowadzone były prace badawcze, ostatecznie budowę zapory rozpoczęto w 1976 roku, a zakończono w roku 1997 roku.
Ziemno-betonowa zapora nosząca imię Gabriela Narutowicza, ma długość 400 m i wysokość około 50 m. Spowodowała ona spiętrzenie Dunajca, w efekcie czego powstał główny sztuczny zbiornik wodny o powierzchni około 1200 ha. Przy zaporze zbudowano elektrownię wodną o mocy 90 MW.
Istniało wiele wątpliwości odnośnie budowy zapory, ale dotąd przeważają pozytywy tej inwestycji – wzrost atrakcyjności regionu oraz ochrona przed niebezpiecznymi skutkami powodzi, np. w 1997 roku.
Na jeziorze organizowane są rejsy wycieczkowe statkami Harnaś i Biała Dama. Ten ostatni stale kursuje pomiędzy warowniami w Niedzicy i Czorsztynie. Przystanie znajdują się w pobliżu zamków.
Babia Góra

Babia Góra (1725 m npm) – najwyższy szczyt polskich Beskidów wyraźnie odznacza się wśród okolicznych wyniosłości. O jego wyjątkowości decyduje m.in. krajobraz alpejski z kosodrzewinami i gołoborzami, jak również bogactwo przyrody.

Dlatego od 1955 roku cały masyw chroniony jest poprzez Babiogórski Park Narodowy (wejście odpłatne), który w roku 1977 zyskał status Rezerwatu Biosfery UNESCO.
Babia Góra to dość trudny szczyt, na zadobycie którego trzeba się odpowiednio przygotować, zabezpieczyć przed chłodem, deszczem, zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie gdyż panuje tu niezwykła himeryczność pogody !

Dojście na szczyt:
– szlak zielony: z Zawoi Markowej do schroniska PTTK Markowe Szczawiny, około 1,5 godziny
– szlak czerwony: z Markowych Szczawin (schronisko PTTK) na szczyt Babiej – Diablak poprzez Przełęcz Brona (1408 m npm), około 2 godziny
– szlak żółty: z Markowych Szczawin (schronisko PTTK) – tzw. Perć Akademików na Diablak – najtrudniejszy szlak, ale i najciekawszy, dla doświadczonyh turystów, zaleca się ruch tylko w górę, a powrót inną wybraną trasą
– szlak czerwony: z Przełęczy Krowiarki na Diablak poprzez Sokolicę (1367 m npm), Kępę (1521 m npm) i Gówniak (1617 m npm).

Kraków

Droga Królewska
Trakt przemierzany niegdyś przez orszaki królewskie, poselstwa bądź kondukty pogrzebowe, które udawały się na Wawel. Dziś jest jedną z najbardziej znanych tras turystycznych.

Na szlaku można zobaczyć:

  • urokliwy fragment murów obronnych z Bramą Floriańską i Barbakanem. W sezonie letnim istnieje możliwość spaceru po gankami wzdłuż murów. Nieco dalej przy, ul. Floriańskiej, mieszkał niegdyś Jan Matejko. Tuż obok znajduje się legendarna Jama Michalika.
  • Rynek Główny – jeden z największych średniowiecznych placów targowych w Europie, otoczony zabytkowymi kamieniczkami.
  • Warto będąc na Rynku wstąpić do Pijalni Czekolady „Wedla” (Rynek Główny 46).
  • Bazylikę Mariacką – z jej wieży „od zawsze”, co godzinę, w dzień i w nocy, płynie znana wszystkim Polakom melodia hejnału grana na cztery strony świata. We wnętrzu kościoła można podziwiać największy w Europie średniowieczny ołtarz – dzieło Vita Stwosza, któremu poświęcił aż 12 lat swojego życia.
  • Sukiennice – pełne kolorowych kramów z pamiątkami. Blisko dwa wieki temu na piętrze powstała pierwsza galeria malarstwa polskiego.
  • Kościół Franciszkanów – świątynia od XIII w. była świadkiem wielu wydarzeń historycznych i codziennego życia mieszkańców Krakowa. Wnętrza zdobią przepiękne witraże i polichromie projektu St. Wyspiańskiego. Krużganki klasztorne kryją wyjątkowe malowidła naścienne z XV w.
  • Pałac Biskupów z „oknem papieskim”, Planty, ulicę Grodzką, Kościół św. Piotra i Pawła – uważany za pierwszy barokowy Kościół w Polsce.
  • Kościół św. Andrzeja – romańską świątynię, której grube mury pozwoliły Krakowianom na skuteczną obronę podczas najazdów tatarskich w XIII w. Tuż obok, za bramą klasztoru siostry Klaryski strzegą figurek jasełkowych pochodzących z XIV w.
  • ulicę Kanoniczą – jedną z najstarszych i najbardziej urokliwych ulic Krakowa. Od niedawna w pałacu Biskupa Erazma Ciołka, przy Kanoniczej 17, można zwiedzać wystawę: „Sztuka Dawnej Polski od XII do XVIII wieku”. Jest to jeden z najwybitniejszych w kraju zbiorów sztuki średniowiecza, renesansu i baroku.

Dzielnica Uniwersytecka

Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku, a odnowiony staraniem królowej Jadwigi. Jest to najstarsza uczelnia w Polsce i jednocześnie jedna z najstarszych w Europie.
Pierwsze kobiety pojawiły się na uczelni dopiero w XIX w. na Wydziale Farmacji … nie licząc osławionej legendami Nawojki.
Proponujemy odwiedzić najstarszy budynek uniwersytetu Collegium Maius. Warto zobaczyć muzeum i udać się na wystawę interaktywną „Świat Zmysłów”.
Nieopodal znajduje się barokowa Kolegiata Akademicka św. Anny, jeden z najpiękniejszych kościołów Krakowa.
Dla osób, które mają więcej czasu na pobyt w Krakowie i chcą zaszyć się w zakamarkach uniwersyteckich, proponujemy: wizytę w: Ogrodzie Botanicznym, Muzeum Farmacji CM UJ, Muzeum Antropologicznym, Muzeum Historii Medycyny czy Muzeum Anatomopatologicznym Wydziału Lekarskiego.

Wawel

  • Komnaty Reprezentacyjne – warto zobaczyć oficjalne niegdyś wnętrza zamku, gdzie podejmowano posłów czy dostojnych gości królewskich. W niektórych salach zachowały się jeszcze renesansowe stropy i malowidła. Komnaty zdobią bezcenne arrasy z kolekcji króla Zygmunta Augusta.
  • Prywatne Apartamenty – pierwsze piętro zamku mieściło niegdyś apartamenty króla, jego gości i świty królewskiej. Wnętrza są zróżnicowane stylistycznie. Można tutaj zobaczyć m.in. obrazy z fundacji Lanckorońskich lub kolekcję porcelany miśnieńskiej.
  • Skarbiec i Zbrojownia – pośród pamiątek historycznych i wybitnych dzieł sztuki złotniczej można zobaczyć m.in.: Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich lub… sandały koronacyjne 10-letniego Zygmunta Augusta. W Zbrojowni natomiast, przykłady broni paradnej i uzbrojenia ochronnego, ukazujące ewolucję oręża na przestrzeni wieków.
  • Katedra wraz dzwonem Zygmunta i Kryptami – miejsce koronacji królów Polski od XIV do XVIII w. oraz jedna z najsłynniejszych nekropolii.
  • Sztuka Wschodu – wystawa mieści m.in. zdobyczne chorągwie tureckie, przykłady broni wschodniej oraz kolekcje porcelany chińskiej i japońskiej.
  • Muzeum Katedralne – na ekspozycji można zobaczyć m.in. liczne insygnia grobowe królów polskich oraz pamiątki związane z pontyfikatem Jana Pawła II.

Kazimierz

Dawne królewskie miasto, którego częścią stała się w średniowieczu dzielnica żydowska. Miejsce o niezwykłej atmosferze i historii, pełne urokliwych kawiarenek, barwnych uliczek i tajemniczych zaułków.
Szczególnie warte uwagi miejsca:

  • Skałka – Panteon Narodowy
  • Gotyckie świątynie Kazimierza – Kościół św. Katarzyny i Bożego Ciała
  • Dzielnica Żydowska – miejsce o ciekawej przeszłości i fascynującym kolorycie. Warto odbyć spacer szlakiem judaików. Liczne synagogi, cmentarze żydowskie oraz osobliwe uliczki i podwórka kazimierskie pozwolą poznać dzieje dawnych mieszkańców oraz niektóre z tradycji i zwyczajów żydowskich.
    Proponujemy również dla grup zorganizowanych udział w warsztatach tańca i wycinanki żydowskiej. Istnieje możliwość uczestnictwa w lekcjach języka jidish lub hebrajskiego.
    Atrakcją podczas zwiedzania może być poczęstunek w jednej z restauracji, serwującej specjały kuchni żydowskiej, koncert muzyki klezmerskiej lub wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. Wawrzyńca.

Nowa Huta – ostatnimi czasy wzbudza ogromne zainteresowanie zagranicznych turystów, szczególnie zaciekawionych epoką komunizmu. Jednak historia tych terenów jest znacznie starsza i nie mniej fascynująca, o czym świadczą badania archeologiczne oraz liczne zachowane zabytki…
Wybrane obiekty zabytkowe, warte szczególnej uwagi:

  • Prastary Kopiec Wandy
  • Zabytkowy kościół i klasztor Cystersów w Mogile
  • Drewniany kościół św. Bartłomieja
  • Dworek Jana Matejki w Krzesławicach
  • Dwór w Branicach
  • Zabytki architektury okresu socrealizmu: Aleja Róż, Plac Centralny
  • Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie (Arka Pana)

 
Podgórze

Przez krótki czas odrębne miasto, a dziś nieco zapomniana dzielnica Krakowa o bogatej historii. Powoli wzbudza coraz większe zainteresowanie turystów jak i samych mieszkańców Krakowa.
Najsłynniejsze zabytki Podgórza:

  • Kopiec Kraka, skąd widać panoramę miasta
  • Romański kościółek św. Benedykta
  • Dla miłośników architektury fortyfikacyjnej – poaustriacka baszta maksymiliańska
  • Urokliwy park podgórski – Bednarskiego oraz zabytkowe wille przy ulicy Parkowej
  • Stary cmentarz podgórski

Miejsca związane z wydarzeniami z lat okupacji, warte uwagi:

  • Apteka pod Orłem – obecnie muzeum poświęcone historii krakowskiego Getta. W czasie wojny aptekę prowadził Tadeusz Pankiewicz – jedyny Polak mieszkający na terenie getta przez cały okres jego trwania.
  • Plac Bohaterów Getta – dawny „Umschlagplatz” – miejsce kaźni wielu tysięcy krakowskich Żydów
  • Relikty murów getta (ulica Lwowska oraz Limanowskiego)
  • Dawna Fabryka Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera – obecnie muzeum
  • Tereny dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie

Zwierzyniec

Urokliwa dzielnica Krakowa, owiana licznymi legendami.
Miejsca warte uwagi:

  • Klasztor sióstr Norbertanek – jedno z najstarszych założeń zakonnych w Polsce (na terenie kompleksu zachowały się elementy romańskiej architektury). Co roku w czerwcu z dziedzińca klasztornego, zgodnie z wielowiekową tradycją, wyrusza pochód Lajkonika.
  • Romański kościółek św.Salwatora
  • Drewniana kaplica św.Małgorzaty
  • Pięknie położony cmentarz na Salwatorze
  • Kopiec Kościuszki na Wzgórzu Sikornik, skąd widać panoramę miasta (pod kopiec można dojechać komunikacją miejską, samochodem lub pieszo przejść piękną aleją kasztanową)
  • Poaustriacki Fort „Kościuszko”
  • Wokół kopca znajdują się aleje spacerowe. Pieszo można udać się na wycieczkę do Lasu Wolskiego, gdzie znajduje się kopiec Piłsudskiego.

Tereny zielone i rekreacyjne w Krakowie i okolicach

  • Ogród Botaniczny
  • Krakowskie Zoo
  • Las Wolski oraz Kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec
  • „Ogród Doświadczeń”
  • Skałki Twardowskiego i kamieniołom Zakrzówek
  • Park Jordana
  • Park Bednarskiego w Podgórzu
  • Puszcza Niepołomicka
  • Ojcowski Park Narodowy
  • Park Krajobrazowy „Dolinki Podkrakowskie”
Zakopane

Doskonała baza wypadowa w góry. Dzięki położeniu u podnóża Tatr Zakopane jest dogodnym miejscem do rozpoczęcia górskich wędrówek.
Dolina Kościeliska – jedna z najpiękniejszych w Tatrach. Ma 9 km długości. Po drodze znajduje się udostępniona dla turystów Jaskinia Mroźna. Na wysokości 1100 m n.p.m. stoi SCHRONISKO ORNAK.

Dolina Chochołowska – najdłuższa w Tatrach, liczy ok. 10 km. Trud marszu wynagrodzą nam wspaniałe widoki. Wielką atrakcją jest wiosną (kwiecień, maj) fioletowy dywan krokusów na Polanie Chochołowskiej. Na Polanie największe w Tatrach schronisko (1146 m n.p.m.).
 
Morskie Oko – największe jezioro w całych Tatrach (około 35 ha powierzchni, 860 m długości i 566 m szerokości, 50,8 m głębokości). Droga do jeziora – 8,5 km (pieszo 2 godziny w jedną stronę).
 
Kasprowy Wierch (1985m n.p.m.) – to najbardziej znana, zatłoczona, ale i najlepsza dla narciarzy góra w Polsce. Na szczyt Kasprowego z Kuźnic wyjeżdża kolej linowa, gdzie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a 30 m poniżej – budynek górnej stacji kolei linowej z restauracją i tarasami widokowymi. Nazwa szczytu pochodzi od leżącej u jego stóp Hali Kasprowej, na której w dawnych czasach górale wypasali swe bydło i owce. Z wierzchołka Kasprowego Wierchu roztacza się piękna panorama, na której obejrzenie warto poświęcić kilka chwil.
 
Giewont (1894m n.p.m.) to najpopularniejszy szczyt obok Kasprowego Wierchu  w Tatrach, przypominający od strony Zakopanego leżącego na plecach rycerza. W skład masywu Giewontu wchodzą trzy szczyty – najwyższy z 15-metrowym żelaznym krzyżem (niebezpieczny w czasie burzy) zwany Wielkim Giewontem, Długi Giewont oddzielony od szczytu głównego przełęczą (Szczerba 1823m n.p.m.) oraz Mały Giewont (1728 m n.p.m.). Ten pozornie łatwy do zdobycia szczyt należy do najbardziej niebezpiecznych w Tatrach. Pochłonął najwięcej istnień ludzkich w Tatrach. Na szczycie Giewontu, żelazny krzyż ściąga pioruny.
 
Gubałówka (1120m n.p.m.) –  jedna z najczęściej odwiedzanych gór w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim kolei linowo-terenowej, biegnącej niemalże z centrum Zakopanego oraz pięknej panoramie Tatr roztaczającej się ze szczytu. Z Gubałówki rozchodzą się również liczne szlaki rowerowe i piesze do pobliskich wiosek góralskich: Zębu, Nowego Bystrego, Poronina, Dzianisza, Kościeliska i Chochołowa. Jeden z nich prowadzi grzbietem Gubałówki do Butorowego Wierchu.
 
Baseny termalne – Kąpielisko Szymoszkowa położone jest koło hotelu Kasprowy na Polanie Szymoszkowej – gwarantowana temp. wody 28 stopni. Czynne latem.
 
Aquapark na Antałówce – największy w Polsce, z mnóstwem atrakcji (więcej…)
 
Krupówki – najsłynniejszy deptak w Polsce, pełen popularnych pubów i karczm oraz sklepów.
 
Wyciągi narciarskie – od małych stoków dla początkujących do największych i najciekawszych stoków narciarskich w tej części Europy dla zaawansowanych. (więcej…)
 
Skocznie narciarskie – kompleks 5 skoczni narciarskich (od K15 do K120) z dominującą Wielką Krokwią.
 
Spływ Dunajcem – spływ Przełomem Dunajca na tratwie flisackiej
 
Wieś Chochołów – zbudowana w 1592 r., zaliczana jest do I klasy zabytków.  Chochołów to żywy skansen, gdyż do dziś znajdują się tu XVIII – XIX-wieczne podhalańskie, drewniane domy, kapliczki, krzyże i figury.  Za najstarszą chatę uchodzi chata Bafii zbudowana w 1798 r. Dziś znajduje się w niej muzeum historyczne, poświęcone Powstaniu Chochołowskiemu (1846 r.) oraz regionalna ekspozycja etnograficzna.

Nowy Wiśnicz

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu

Zamek Kmitów i Lubomirskiech w Nowym Wiśniczu jest jednym z najcenniejszych dzieł architektury rezydencjonalno-barokowej w Polsce.

Najstarsza część zamku została wzniesiona w XIV w. przez Kmitów. Jego przebudowa nastąpiła w latach 1615-1621 za czasów Stanisława Lubomirskiego. Kompleksowa restauracja po pożarze w 1831 roku nastąpiła dopiero w 1949 roku.

Korpus zamku, wczesnobarokowy z fragmentami renesansowymi, zbudowany jest na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i zwieńczony czterema basztami w narożach. Od północno-wschodniej strony znajduje się kaplica z 1621 roku.

Pałac otoczony jest fortyfikacjami bastionowymi o 5-bocznym narysie, z początków XVII w., mieszczącymi w kurtynie wschodniej wczesnobarokową bramę wjazdową.

Wieliczka

KOPALNIA SOLI – Kopalnia Soli „Wieliczka” jest unikalnym i bezcennym zabytkiem kultury, wpisanym w 1978 r. na Pierwszą Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, a w 1994 r. uznana za Pomnik Historii Narodowej.
Należy do najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych w Polsce.

W podziemiach wielickiej kopalni organizowane są także m.in.: konferencje, bankiety, śluby, koncerty, imprezy sportowe oraz bale sylwestrowe.                        
 
Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno – Leczniczy:
W Kopalni Soli „Wieliczka” profesjonalny zespół medyczny prowadzi jedyną w skali światowej aktywną rehabilitację układu oddechowego pod ziemią.
Efekty rehabilitacji potęguje unikatowy mikroklimat; bogactwo mikroelementów (m.in. leczniczy chlorek sodu, czy jony magnezu i wapnia), wyjątkowa czystość bakteriologiczna, brak alergenów i zanieczyszczeń oraz izolacja od czynników zewnętrznych.

Profile leczenia to: astma, alergie, choroby układu oddechowego, choroby skóry o podłożu alergicznym, zaburzenia metaboliczne (otyłość).
Pobyty rehabilitacyjno- lecznicze to 6,5 godzinne pobyty lecznicze w ramach turnusów rehabilitacyjno – leczniczych, pod opieką profesjonalnego personelu medycznego.
Pobyty profilaktyczno – rekreacyjne to jednodniowe pobyty w leczniczym mikroklimacie solnych wyrobisk. Podczas lekcji Zdrowia nauczysz się m.in. prawidłowo oddychać, poznasz standarty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także zwiedzisz zabytkową część kopalni.
Kościółek św. Sebastiana-Ten urokliwy modrzewiowy kościółek zbudowano w 1582 roku. Został konsekrowany 29 czerwca 1598 roku przez kardynała Jerzego Radziwiłła, biskupa krakowskiego.
W zbiorach kościółka znajdują się cenne zabytki renesansowego malarstwa: dwa obrazy z II poł. XVI w. przemalowane olejno przez Włodzimierza Tetmajera podczas gruntownej restauracji kościoła początkiem XX w.
Wnętrze świątyni zdobi również młodopolska polichromia W. Tetmajera z 1906 roku oraz witraże zaprojektowane przez Stanisława Matejkę.

Zamek Żupny– Dzieje zamku sięgają XIII wieku. Wówczas powstały tzw. Żupy Krakowskie, które stanowiły własność króla i powiększały znacznie jego skarbiec.
Nadzór nad całością w imieniu króla sprawował żupnik, czyli zarządca (administrator) kopalni. Jest to jedyna w Europie rezydencja o charakterze obronnym, która była siedzibą władz administracyjno – gospodarczych, a nie panującego.
W pobliżu zamku odkryto mur, stanowiący fragment fortyfikacji z czasów Kazimierza Wielkiego. Mury wzmocnione były 21 basztami, jednak do czasów obecnych zachowała się tylko jedna z nich.
Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Żup Krakowskich. W swoich zbiorach posiada m.in. skarby z epoki brązu oraz największą na świecie kolekcję solniczek.
Kościół św. Klemensa – Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z 1229 roku i zawarta jest w bulii papieża Grzegorza IX dla klasztoru oo. Benedyktynów w Tyńcu.
W środku warto obejrzeć m.in. ołtarz główny z obrazem św. Klemensa, obraz św. Anny z małą Maryją i św. Joachimem, kaplicę Morsztynów w której znajduje się ołtarz poświęcony Duchowi Świętemu oraz veraikon – przedstawienie prawdziwej twarzy Jezusa Chrystusa jaka odbiła się na chuście św. Weroniki.
Obok kościoła znajduje się wolno stojąca dzwonnica, którą ufundował Jan III Sobieski. Dzwonnicę projektował włoski architekt Pellegrini, a jej budowę ukończono w 1699 roku.
Pałac Przychockich – Niegdysiejszy burmistrz Wieliczki, Bronisław Przychocki, na miejscu wyburzonego średniowiecznego ratusza, pod koniec XVIII w. wzniósł neoklasyczną rezydencję.
W 1818 r. nabył ją Urząd Salinarny, który zorganizował w pałacu biura sprzedaży soli, a potem mieszkania dla wyższych rangą pracowników kopalni. Kilkadziesiąt lat później, pałac przejęły władze miasta i odtąd, aż po dzień dzisiejszy służy on celom kształcenia młodzieży.
 
Pałac Konopków – W latach osiemdziesiątych XVIII w. został wzniesiony zespół pałacowy z inicjatywy Jana i Piotra Konopków. Kompleks składał się z piętrowego pałacu z tarasem i dziedzińcem, a otoczony był oficynami gospodarczymi. Obecnie w pałacu mieści się Instytut Pamięci Narodowej.
 
Magistrat – Siedzibą władz samorządowych jest Magistrat, którego styl określany jest jako neogotyk angielski. Budynek powstał z przekształceń średniowiecznego szpitala Duch Świętego ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego. W otoczeniu plant i innych budowli, wielicki Magistrat prezentuje się niezwykle okazale.
 
Sztygarówka – Jednym z najbardziej okazałych budynków w mieście jest Sztygarówka, wzniesiona na cześć Franciszka Józefa I w 1898 r. na uwagę zasługuję surowa ceglana fasada, natomiast w środku, na I piętrze, znajduje się aula z bogato zdobionym sztukaterią plafonem. Pierwotnym przeznaczeniem budynku była Szkoła Górnicza i Muzeum Salinarne, obecnie jest siedzibą Starostwa Powiatu.
 
Rynek Górny – Pochodzi z okresu drugiej lokacji miasta, czyli z czasów Kazimierza Wielkiego, kiedy to wójtem wielickim był Mikołaj Wierzynek.
Jest placem w kształcie kwadratu z którego wychodzi osiem ulic, po dwie z każdego narożnika. W dawnych czasach wiódł tędy szlak handlowy z zachodu na Węgry. Drewnianą zabudowę rynku zniszczył pożar i w 1776 r. przystąpiono do stawiania murowanych kamienic.

Hotel Górski Raj ★ ★ ★

Poręba Wielka 765 / KONINKI
34-735 Niedźwiedź
www.gorskiraj.com

Rezerwacje grupowe:

Malwina Strama
501 248 443
malwina.strama@gorskiraj.com

 

Newsletter

Polecamy prenumeratę newslettera Hotelu Górski Raj, abyśmy mogli przekazywać Państwu najświeższe informacje o naszych ofertach specjalnych i promocjach.

Prosimy o podanie swojego adresu e-mail: