Wyprawy 4×4 w Gorcach – zakochaj się w jeździe po bezdrożach

Wycieczki off road w Gorcach to okazja do przeżycia niesamowitej przygody. Trasy opiewające pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich dostarczają niesamowitych emocji. Samochodem terenowym przebrniesz przez drogi leśne, górskie wąwozy, doliny, pagórki i piękne widokowo pasma Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Beskidu Wyspowego. Okoliczne lasy oferują mnóstwo szalenie ciekawych, nierzadko wymagających tras, dzięki którym wyprawy 4×4 stanowią niezapomniane przeżycie.

Na czym polega off road?

Off road to sport motorowy, który polega na jeżdżeniu samochodem z napędem 4×4 po nieutwardzonych drogach. Ze względu na zróżnicowane warunki występujące na trasach uformowało się kilka odmian off-roadu:

  • wyprawy off road przeprawowe,
  • wycieczki 4×4 typu crawling,
  • rajdy szybkościowe cross country (najsłynniejszy Rajd Dakar)
  • oraz turystyczne podróże off road po terenowych bezdrożach, które to właśnie są organizowane na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Beskidu Wyspowego.

Uwarunkowania terenowe, które mogą czekać na nas podczas wycieczki 4×4, to m.in. przejazdy przez błoto, kamienie, wodę, wysokie trawy, piasek oraz szosę. Podstawowy cel przeprawy to pokonywanie różnego rodzaju przeszkód, takich jak koleiny, strome podjazdy i zjazdy, rzeki oraz doły błotne.

Początki off road

Pierwszy samochód z napędem 4×4 powstał w Europie. Stworzył go Ferdinand Porsche, pracując wówczas w koncernie Jakob Lohner & Co. Auto zaprojektowano z czterema silnikami elektrycznymi i dodatkowym silnikiem spalinowym. Samochody 4×4, wówczas określane jako wszechstronnego zastosowania, powstawały przede wszystkim dla wojska. Z czasem coraz więcej osób zaczęło dostrzegać potencjał napędu 4×4 w trasach służących wyłącznie rozrywce.

Dla kogo są wycieczki 4×4?

Wykorzystując samochód z napędem 4×4, możesz znacząco poprawić swoją technikę jazdy w terenie, a przy tym doskonale się bawić. Z tego powodu wyprawy 4×4 stanowią wyśmienitą rozrywkę dla osób, które na co dzień wykorzystują napęd czterokołowy jedynie do celów służbowych. Ale mogą one zafascynować również każdego, kto kocha motoryzację i adrenalinę.

Doskonałe trasy na wyjazd 4×4 dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z off road, posiadają góry Gorce, dlatego Gmina Niedźwiedź i Gorczański Park Narodowy oferują częste wyjazdy 4×4. Szczególnie wiele wyjazdów odbywa się z miejscowości Poręba Wielka. Zanim samodzielnie ruszysz w teren, powinieneś dokładnie go poznać. Pierwsze wyprawy 4×4 najlepiej odbyć jako pasażer lub wsparcie techniczne. W taki sposób szybko nabierzesz potrzebnego doświadczenia, ucząc się od zaprawionych w boju fanów off roadu. Oczywiście możesz skorzystać z płatnego szkolenia bezpiecznej techniki wyprawy 4×4. W programie znajdują się wykłady teoretyczne obejmujące podstawy bezpieczeństwa oraz omówienie specyfiki off road, a także część praktyczna, czyli jazda po torze z wykwalifikowanym instruktorem.

Pierwsza wycieczka 4×4 – jak się przygotować?

Podstawą udanej wyprawy 4×4 po off-roadowych bezdrożach powinna być skrupulatnie zaplanowana trasa. Możesz wyznaczyć ją przy użyciu konwencjonalnej mapy lub z dostępem do map internetowych. Pamiętaj jednak, że w większości miejsc, do których zamierzasz się udać, nie będzie sygnału, więc zarówno Twój telefon, jak i GPS mogą okazać się nieużyteczne. Dlatego już na właściwą wycieczkę należy zabrać ze sobą papierową mapę.

Niezależnie od tego, czy w trasę po bezdrożach wybieramy się ze swoją rodziną, czy przyjaciółmi, należy wyposażyć się w ciepłe ubranie oraz prowiant. Podróż off road trwa wiele godzin i warto zabezpieczyć się na wypadek niekorzystnych warunków pogodowych oraz głodu. W chłodnych miesiącach zabierzmy ze sobą ciepłą herbatę lub kawę w termosach. Konieczne będzie również wyposażenie się w kilka niezbędnych akcesoriów.

Wycieczka off road – podstawowe akcesoria

Absolutnie niezbędne wyposażenie podczas wycieczki 4×4 to latarka, saperka, pełnowymiarowe koło zapasowe oraz kilka narzędzi. Konieczne będzie zabranie wyciągarki samochodowej oraz taśmy – mocnego pasa służącego do zaczepienia liny o drzewo. W bagażniku miejmy co najmniej dwie sztuki szekli – elementów pozwalających na zamocowanie taśmy lub liny. Przydadzą się również zblocza, wykorzystywane przy użyciu wyciągarki do poprawy uciągu lub zmiany kierunku biegu liny. Ostatnie niezbędne narzędzie to podnośnik Hi-Lift, bez którego często niemożliwe okazuje się wydostanie z tak zwanej wklejki, czyli koła zakopanego w błocie.

Zadbaj o bezpieczeństwo wyprawy

Jeśli zależy nam na tym, by wyjazd 4×4 był źródłem jedynie dobrych wspomnień, nie bagatelizujmy kwestii bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że jazda po bezdrożach często bywa ekstremalna i musimy chronić nasze zdrowie oraz życie. Podstawową czynnością jest więc stosowanie pasów bezpieczeństwa – nawet jeśli często wychodzimy z samochodu. Zachęca się również do ubierania kasku oraz rękawic. W przypadku ewentualnej wywrotki lub silnego przechyłu chronimy w ten sposób głowę przed niebezpiecznymi urazami. Do kasku zawsze możemy przymocować kamerkę GoPro, dzięki której uwiecznimy naszą wyprawę. Z kolei porządne rękawice pomogą w utrzymaniu większej kontroli nad kierownicą, co niezwykle przydaje się przy pokonywaniu przeszkód występujących na drodze.

Jaki samochód do wyprawy 4×4?

Większość organizowanych w Polsce wyjazdów typu off road ma charakter otwarty. Do wycieczki 4×4 po mniej wymagającym terenie wykorzystać możemy własny samochód z napędem na cztery koła. Napęd 4×4 ułatwia ruszanie na śliskiej powierzchni, stabilizuje jazdę, a także pozwala zaoszczędzić nieco więcej paliwa podczas trasy. Nowoczesne napędy umożliwiają sterowanie rozdziałem mocy na poszczególne koła. Właściwość ta dodatkowo eliminuje ryzyko poślizgu, zapewniając tym samym bezpieczeństwo podróży.

Powinniśmy poznać dokładne możliwości naszego auta – pozwoli to na bardziej świadome zaplanowanie trasy. Pamiętajmy, że rozchodzi się przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. Musimy mieć pewność, że nie zagrażają nam dziury, kamienie oraz konary drzew, które będziemy próbowali sforsować. Nie posiadając samochodu terenowego, pokonujmy przeszkody spokojnie i w jednostajnym tempie. Jeśli ugrzęźniemy, należy podjąć próbę ruszenia z drugiego biegu lub podłożenia czegoś pod koła.

W przypadku gdy interesują nas jednak prawdziwe podróże off road, nie obędzie się bez profesjonalnej terenówki. Samochód musi być w pełni sprawny, aby podołać trudom, które czekają na drodze. Bardzo ważny element terenówki stanowią dobrze dobrane opony. Najbardziej uniwersalny i zarazem najczęściej spotykany typ opon to All Terrain lub All Purpose. Takie ogumienie umożliwia jazdę po umiarkowanych bezdrożach, sypkim podłożu oraz drogach utwardzonych. Za to w trudnym terenie doskonale sprawdzą się opony typu Mud Terrain. Posiadają one głęboki bieżnik oraz szerokie klocki. Dzięki nim możliwa jest wyprawa off road nawet na trasie o bardzo grząskim terenie lub po ostrych skałach. Jednak opony MT na utwardzonych drogach nie dają już takiego komfortu – szybko się zużywają, generują wyższe spalanie, hałasują i mają o wiele mniejszą przyczepność.

Na szczęście w Polsce istnieje wiele prężnie działających wypożyczalni samochodów terenowych 4×4 off road. Pojazdy są na bieżąco serwisowane i przygotowywane do dalekich wypraw, a dzięki większemu silnikowi posiadają także stosunkowo niskie spalanie. Zużycie paliwa zależy od marki, pojemności silnika oraz od stosowanego rodzaju paliwa. Popularne marki samochodów na wyprawy 4×4 to m.in. Land Rover, Toyota, Nissan oraz Amfibia. Pamiętajmy, że ostateczny wpływ na ekonomiczność naszej jazdy ma sposób, w jaki prowadzimy terenówkę oraz całkowity załadunek samochodu.

Treningowe podróże off road

Aby potrenować przed właściwym wyjazdem, możemy skorzystać z torów off-roadowych, które udostępniają właściciele terenów prywatnych. Zwykle są to pasjonaci, którzy dodatkowo mają w swojej ofercie szkolenia dla początkujących. Tego typu trasy pozwolą na pokonanie typowych dla bezdroży przeszkód, czyli dołów, stawów i podjazdów, jednak zostały one tak zaprojektowane, by nie narażać bezpieczeństwa nas ani naszego samochodu. Możemy skorzystać również z imprez off-roadowych, które są regularnie organizowane w sezonie od wiosny do późnej jesieni. Zwykle wydarzenia tego typu mają charakter rozrywkowo-towarzyski, dzięki czemu w luźnej atmosferze poznamy osoby o podobnych zainteresowaniach.

Wyżej wymienione opcje treningowe to znacznie lepsza alternatywa od nielegalnego wjazdu do lasów oraz na tereny prywatne. Na off-roadowców jeżdżących po nieprzeznaczonych do tego trasach skarżą się zarówno ekolodzy, jak i leśnicy oraz właściciele gruntów. Igrający z prawem kierowcy nie tylko psują opinię środowiska off road, ale również ryzykują mandatem o wysokości nawet 500-1000 zł. Jazda po szlakach, które nie są do tego przeznaczone, stanowi realne zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu zwierząt oraz wycieczkowiczów.

Wyjazd 4×4 – przydatne wskazówki

Wyprawa 4×4 polega na nieustannym budowaniu doświadczenia w rozwiązywaniu problemów napotkanych na trudnej trasie. Przez lata hobbyści zgromadzili wiele przydatnych wskazówek, które sprawdzają się przy najczęściej występujących sytuacjach:

  • Jeśli wybierasz się na podróż off road po terenach bagnistych lub piaszczystych, zmniejsz ciśnienie w oponach samochodu. Takie działanie zwiększy przyczepność pojazdu i ułatwi pokonywanie przeszkód.
  • Chcąc przejechać przez głęboką koleinę lub rów, ustaw samochód w taki sposób, aby wszystkie koła stały na tej samej powierzchni. Staraj się unikać sytuacji, gdy jedno z kół zawisa w powietrzu.
  • Przed wjechaniem do wody sprawdź głębokość podłoża, aby upewnić się, że dół nie jest zbyt głęboki.
  • Przeszkody pokonuj ze stałą prędkością – nie zmieniaj biegów w trakcie ich pokonywania. Jeśli ugrzęźniesz, spróbuj najpierw ruszyć z drugiego biegu.
  • Na wzniesienia wjeżdżaj i zjeżdżaj równolegle, w linii prostej do stoku. Jeśli spróbujesz zrobić to inaczej, występuje wysokie ryzyko dachowania.
  • Przed wjazdem na szczyt danego wzniesienia zwolnij i zmniejsz prędkość, aby nie wypaść na drugą stronę.

Hotel Górski Raj ★ ★ ★

Poręba Wielka 765 / KONINKI
34-735 Niedźwiedź
www.gorskiraj.com

Rezerwacje grupowe:

Malwina Strama-Koczur
501 248 443
malwina.strama@gorskiraj.com

 

Newsletter

Polecamy prenumeratę newslettera Hotelu Górski Raj, abyśmy mogli przekazywać Państwu najświeższe informacje o naszych ofertach specjalnych i promocjach.

Prosimy o podanie swojego adresu e-mail: