Turbacz, zlokalizowany na wysokości 1310 m.n.p.m., jest najwyższym szczytem Gorców. Jakie warunki pogodowe panują na szczycie Turbacz? W Gorcach mamy do czynienia z klimatem górskim, charakterystycznym dla Beskidu Zachodniego. Klimat górski odznacza się jednocześnie zmiennością, uzależnioną od napływów różnorodnych mas powietrza. Warunki na Turbaczu wynikają przede wszystkim ze zderzenia suchych mas kontynentalnych oraz wilgotnych mas powietrza atlantyckiego. Pogoda w rejonie Gorce charakteryzuje się wilgotnym latem, krótką wiosną, długą i słoneczną jesienią.
Turbacz – pogoda na szczycie Gorców
Pogoda na obszarze górskim Gorce uzależniona jest przede wszystkim od położenia. Na tym terenie wyróżnić można trzy piętra klimatyczne, a temperatura maleje wraz z wysokością. Dlatego gdy chodzi o Turbacz pogoda charakteryzuje się przede wszystkim niskimi temperaturami i dużym natężeniem opadów. Średnia roczna temperatura na Turbaczu wynosi poniżej 4 °C, natomiast ilość opadów sięga do 1350 mm rocznie. Pokrywa śnieżna osiąga grubość nawet do 1,5 m i utrzymuje się 80 – 140 dni w roku. Nierzadko, na śnieg natrafić można jeszcze w czerwcu. Opady śniegu i niskie temperatury mogą zaskoczyć podróżnych również latem. Ze względu na krótki okres wegetacyjny i warunki pogodowe, roślinność na Turbaczu staje się bardziej uboga niż ta w niższych partiach Gorców i nie stanowi ochrony przed trudnymi warunkami. Typowa dla gór pogoda w rejonie masywu Turbacz powinna być brana pod uwagę, podczas organizacji wyprawy. Warunki na szczycie Turbacz są szczególnie sprzyjające jesienią, która na tym obszarze jest zazwyczaj wyjątkowo łagodna.
Pogoda Gorce – warunki na Turbaczu i w dolinach
Gdy chodzi o warunki w niższych rejonach pasma Gorce – pogoda latem jest najbardziej sprzyjająca w lipcu, gdy średnie temperatury plasują się zazwyczaj na najwyższym poziomie. Zimą, najsurowsze warunki notowane są w styczniu i lutym. Ponadto, na obrzeżach Gorców zaobserwować można unikalne zjawisko zwane morzem mgieł. Choć zazwyczaj pogoda na Turbaczu odznacza się niskimi temperaturami, może dojść także do zjawiska inwersji. W takim przypadku, obniża się temperatura w dolinach, nie zaś na szczycie. Można wtedy zaobserwować typowe dla Beskidów silne zamglenie kotlin. Szczyt prezentuje się w takich momentach szczególnie urokliwie. Do inwersji dochodzi najczęściej w okresie jesienno – zimowym. Pogoda w rejonie Gorce bywa zaskakująca także gdy chodzi o wiatry. W ciągu roku przeważają prądy zachodnie. Natomiast w okresach przejściowych z obszaru Tatr napływa do Gorców wiatr halny o dużej sile i prędkości.
Gorce – pogoda w okolicznych miejscowościach
Turbacz zlokalizowany jest w gminie Nowy Targ, z kolei centrum Parku Gorczańskiego mieści się w szczególności w gminie Niedźwiedź, w miejscowości Poręba Wielka. Jakie warunki pogodowe panują w tych rejonach pasma Gorce? Pogoda w Gorcach jest typowa dla klimatu umiarkowanego zimnego. Poręba Wielka, będąca centralnym punktem Gorców, zlokalizowana jest w słonecznej dolinie. Pobliskie pasma górskie stanowią naturalną ochronę przed niesprzyjającymi warunkami. Średnie roczne natężenie opadów wynosi 718 mm. Najwyższa amplituda opadów notowana jest w czerwcu, kiedy osiąga średnio 101 mm. Pogoda w pobliżu szczytu Turbacz, w Nowym Targu, charakteryzuje się nieco wyższym poziomem opadów, które rocznie osiągają średnią 851 mm.
Pogoda Turbacz – jak przygotować się do wyjazdu?
Pogoda w rejonie masywu Turbacz jest bardziej zdradliwa, niż w niższych partiach gór. Dlatego prognozy pogody dla tego obszaru należy traktować ze znaczną rezerwą. Dotyczy to również średniego rocznego podsumowania. Warunki na Turbaczu mogą bowiem różnić się zależnie od roku, miesiąca, a nawet dnia. Dlatego wybierając się w Gorce warto zaopatrzyć się w odzież i sprzęt przystosowany do różnego typu warunków pogodowych. Warunki na szczycie Turbacz mogą być skrajnie odmienne. Nierzadko nasłonecznienie na Turbaczu może być naprawdę duże, ze względu na występującą w tym miejscu roślinność piętra niskiego. Z drugiej jednak strony opady są na tym obszarze szczególnie obfite, a pokrywa śnieżna może zalegać nawet przez większość miesięcy w roku.