atrakcje na miejscu

Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami w bliskiej okolicy Hotelu Górski Raj ***

 

Atrakcje na miejscu

Gorczańska Zagroda

Gorczańska Zagroda jest kameralną stajnią, prowadzoną  „rodzinnie”. Od ponad 25 lat nie przerwanie są u nas konie. Małymi kroczkami staramy się ulepszać wszelkie warunki, z roku na rok pojawiają się pewne zmiany oczywiście na lepsze.
Serdecznie zapraszamy dzieci na hipoterapię oraz naukę jazy konnej od podstaw które są bardzo ważne w dalszej edukacji jeździeckiej.

Oferta obejmuje:

  • Nauka podstaw jazdy konnej z instruktorem
  • Przejażdżki kucykiem dla najmłodszych
  • Wyjazdy w teren
  • „Wypożyczenie” konia do sesji zdjęciowej
  • Wycieczki zaprzęgiem – Kulig
  • Pensjonat dla koni

www.zagroda.dl.pl 

Stadnina Koni

Nie masz pomysłu jak spędzić dzień z dziećmi?

Polecamy Stadninę koni „ Apacz” – mili i profesjonalni instruktorzy zachęcą każde dziecko oraz dorosłego do kontaktu z końmi.

Stadnina znajduję się około 10 km od Hotelu Gorski Raj***
Wspólnie z profesjonalistami organizujemy rajdy konne w piękne zakątki Beskidu Wyspowego i Gorców.

Ponadto stadnina organizuje:

  • Kursy przygotowujące do odbycia konnych wypraw górskich.
  • Jazdy rekreacyjne dla osób o różnym stopniu zaawansowania.
  • Organizujemy szkółki jeździeckie dla dzieci i młodzieży.
  • Prowadzimy zajęcia z Hipoterapii.
  • Dla najmłodszych przedszkole jeździeckie.
  • Konny Rajd krajobrazowy dla umiejących jeździć z własnym lub wynajętym koniem

Rajd Mszana Górna – Hotel Górski Raj***

START: Stadnina Apacz Mszana Górna > Beskid Wyspowy
przez Gorę Witów, Koninę > postój przy Bacówce na Zentyce > Muzeum Orkana>
Gorce > Koninki Hotel Górski Raj

TRASA: ok. 25km – 35 km

CZAS RAJDU: 3-6h, trasę można wydłużyć lub skrócić

Aby wziąć udział w rajdzie należy posiadać podstawowy kurs jeździecki lub mieć opanowaną jazdę w kłusie.

Ponadto organizujemy rajdy:

  • Beskid Wyspowy
  • Jasień, Mogielica, Ćwilin, Śnieżnica,
  • Gorce
  • Gorc Kamienicki
  • Turbacz
  • Stare Wierchy

Istnieje możliwość zaplanowania trasy przez uczestnika rajdy mogą być kilku dniowe z noclegiem pod namiotem czy w bacówce, schronisku lub pod gwiazdami obok konia przy ogniu.

Rajdy prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów jazdy konnej oraz surwiwalu.
Przed dzień uczestnik bierze udział w 30 minutowej jeździe która pozwoli na zapoznanie się ze swoim rumakiem.
Sprawdzenie umiejętności oraz udzielenie wskazówek przez instruktora przewodnika oraz omówienie planu trasy.
(50zł kaucja z ceny rajdu)

Podstawowy kurs jeździecki:

  • Podstawowy kurs można zrobić już w 4-5 dni w sumie 10 godzin.
  • Po około 8h kandydat powinien opanować na tyle sztukę jeździecką, która pozwoli na bezpieczny wyjazd na wyprawę.
  • Po trzech dniach kończymy 2h pierwszą wyprawą.
  • O możliwości wyjazdu decyduje uczestnik poprzez pilną naukę, pozwolenie wydaje instruktor przygotowujący.

Dla kogo:

  • Kurs jest dla osób które nigdy nie siedziały konno lub słabo jeżdżących.
  • Osoby pełnoletnie
  • Dzieci po wyżej 16 roku
  • Kurs ten będzie kwalifikował do wzięcia udziału w rajdzie Mszana Górna „Apacz” >Koninki „Górski Raj”.

Hipoterapia dla relaksu i ćwiczeń:

Zajęcia ruchowe na koniu dla rehabilitacji lub relaksu. Hipoterapia przede wszystkim jest formą rehabilitacji psycho-ruchowej, do której stosuje się konia. Oddziałuje na ludzi jednocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie. Stosowana jest zarówno u dzieci, u młodzieży, jak i u dorosłych. Dobroczynne dla zdrowia skutki kontaktu z koniem znane były już w starożytności; jako metoda leczenia pojawiły się w nowoczesnej medycynie w latach 50.-60. XX w., zwłaszcza w neurologii, ortopedii i psychiatrii.

Oprowadzanie dla dzieci:

Dla dzieci organizujemy oprowadzanie na koniach oraz kucykach.

Korty tenisowe i Hala sportowa

Istnieje mozliwość skorzystania z ziemnych, oświetlonych kortów tenisowych oraz z pełnometrażowej hali sportowej znajdujacych się w okolicy hotelu. Szczegółowe informacje w recepcji hotelu.

Park Dworski hrabiów Wodzickich

Park dworski hr Wodzickich położony jest w miejscowości Poręba Wielka (przy granicy z Niedźwiedziem), na południowych stokach i u podnóży góry Chabówki, przy wojewódzkiej drodze z Mszany Dolnej do Koninek.

Od 1983 roku jest w zarządzie Gorczańskiego Parku Narodowego, stanowiąc enklawę o powierzchni ok. 19 ha, oddaloną o ok. 5 km od głównego kompleksu Gorczańskiego Parku Narodowego. Przy północno – wschodniej granicy parku dworskiego znajduje się budynek Dyrekcji GPN.

Wartość przyrodnicza i kulturowa parku dworskiego została doceniona w 1934 roku, poprzez wpisanie go do rejestru zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Wpis ponowiono w 1992 roku – decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody Nr 457/92 z dnia 23.03.1992 r. Wcześniej, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Wydział Rolnictwa i Leśnictwa decyzją z dnia 28.12.1967 roku uznał za pomnik przyrody drzewostan parku w Porębie Wielkiej motywując tym, że „drzewostan parkowy przedstawia twór przyrody żywej o dużym znaczeniu społeczno – kulturalnym i krajobrazowym i z tego powodu poddanie go pod ochronę leży w interesie publicznym”. Po przejęciu przez Gorczański Park Narodowy park dworski podlega także ochronie częściowej.

Obserwatorium astronomiczne w Suhorze

Obserwatorium astronomiczne na Suhorze (Suchorze) – obserwatorium zlokalizowane na szczycie Suhory (1000 m n.p.m.), na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Jest najwyżej położonym obserwatorium astronomicznym w Polsce. Jest własnością i placówką badawczą Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa. Sporadycznie jest udostępniane zwiedzającym.

Obserwatorium rozpoczęło pracę w 1987. O wyborze lokalizacji zadecydowało położenie: dość duża odległość od najbliższej miejscowości, brak w pobliżu zakładów przemysłowych, a jednocześnie otulina leśna Parku. Ma zatem czyste i nieoświetlone niebo.

Obserwacje wykonywane są za pomocą 600 mm reflektora (teleskopu zwierciadlanego) Cassegraina firmy Carl Zeiss, Jena o efektywnej ogniskowej 7 500 mm. Obserwatorium posiada kamerę CCD SBIG ST10XME. Teleskop jest umieszczony wewnątrz obrotowej kopuły o średnicy 5 m.

Od 1991 obserwatorium pracuje w systemie ogólnoświatowej sieci obserwatoriów, które w dokładnie określonej porze dokonują obserwacji tej samej gwiazdy. Są to głównie gwiazdy o dużych gęstościach, nazywane białymi karłami.

Muzeum Biograficzne Władysława Orkana

Muzeum Biograficzne Władysława Orkana tzw. Orkanówka- muzeum znajdujące się z Porębie Wielkiej gromadzące i przechowywujące pamiątki związane z pisarzem Władysławem Orkanem.

Dom znajduje się przy zielonym szlaku z Niedźwiedzia na Turbacz, 3,5 km od wsi, na Szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.

Rodzinna chałupa Orkana wciśnięta była jeszcze bardziej w północny grzbiet Pustki, tak że zimą w ogóle nie dochodziło do niej słońce. Dwuizbowa, bez komina, z klepiskiem, z czasem znalazła się w katastrofalnym stanie. Kiedy więc pisarz w 1903 roku otrzymał niewielkie honorarium za powieść W Roztokach, rozpoczął stawianie nowego siedliska. Pierwsze listy z werandy Orkanówki pisał już latem 1905 roku, spędził w niej zimę, ale ostatecznie dom został ukończony wiosną 1906.

„Orkanówka” zbudowana została w modnym wówczas stylu witkiewiczowskim (zakopiańskim) według projektu generała Andrzeja Galicy z Zakopanego, przyjaciela Orkana z czasów Legionów. Do budowy domu Orkan zatrudnił swego sąsiada, cieślę, Wincentego Klimka, którego specjalnie zawiózł do Zakopanego, aby ten zobaczył wille „w nowym stylu”. Snycerkę i ciesiołkę we wnętrzach wykonał zaprzyjaźniony z pisarzem Jan Bulas, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, również pochodzący z Poręby.
Postawiony na wilgotnym terenie, budowany niestarannie, dom wymagał ciągle poprawek i remontów. Z powodu kłopotów finansowych nigdy nie zostało wykończone piętro, nie był ocieplony, a piece kamyczkowe nie zdały egzaminu w surowym gorczańskim klimacie. Dlatego ostre zimy cała rodzina spędzała u przyjaciół, a później u siostry Orkana, Marii, w Zakopanem. Niemal każdej wiosny trzeba było usuwać szkody spowodowane śniegiem i zawiejami.

„Orkanówka” po śmierci pisarza pozostała w rękach rodziny drugiej żony Orkana, Bronisławy Folejewskiej. Prawie w nienaruszonym stanie przetrwała II wojnę światową. Mieszkali w niej wówczas pasierb Orkana, Witold Folejewski, profesor Uniwersytetu w Poznaniu i jego żona Wilhelmina. Dawali schronienie partyzantom, za co Niemcy, mający siedzibę we dworze we wsi, chcieli spalić „Orkanówkę”. Anegdota podaje, że ocalała tylko dlatego, że pani Wilhelmina dobrze znała język niemiecki.

Po wojnie, nieremontowana, z roku na rok znajdowała się w coraz gorszym stanie. Była wówczas letniskowym domem Witolda i Wilhelminy. Kiedy przebywali w Porębie, udostępniali zwiedzającym gabinet Orkana. Było to nawiązanie do zamysłów Orkana, aby po jego śmierci „Orkanówka” stała się dobrem społecznym – pisarz pragnął, aby przeznaczyć dom na kolonie letnie dla miejskich dzieci z biednych rodzin albo aby powstał tu dom pracy twórczej. Folejewskich nie stać było na kosztowne remonty. W 1973 roku sprzedali Orkanówkę gminie Niedźwiedź. W czerwcu 1979 dom został przekazany Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce, gdzie do 2004, kiedy to ponownie został przekazany gminie Niedźwiedź, był filią muzeum rabczańskiego.

Dom, odbiegający architekturą od typowej zabudowy wiejskiej, przypomina jednak o swoich związkach ze wsią: otoczenie „Orkanówki”, ze stodołą i studnią zamykającą przestrzeń podwórka, ma charakter zagrody. Dom wznosi się w starym sadzie. Jeszcze i teraz rosną w nim drzewa sadzone ręką Orkana. W stodole, zaadaptowanej na cele ekspozycyjne, organizowane są czasowe wystawy artystów pochodzących z regionu.
Do Orkanówki prowadzi aleja 10 jaworów zasadzonych przez pisarza w podziękowaniu za szczęśliwy powrót z wojny. Początek alei zdobi kapliczka wotywna, z figurką Matki Boskiej z Lourdes, ufundowana w tym samym czasie przez jego matkę.

Drewniana rzeźba naturalnej wielkości, przed wejściem do muzeum, przedstawia postać siedzącego Orkana. Dłuta Zdzisława Kościelniaka, artysty z Mszany Dolnej, stanęła w tym miejscu w stulecie obchodów urodzin pisarza, jakie miały miejsce w Orkanówce w 1975.
Majówki:

Od 2002 w ostatnią sobotę maja „na Orkanówce” odbywają się uroczyste majówki przygotowane przez miejscowy oddział Związku Podhalan. Impreza rozpoczyna się odśpiewaniem Litanii do Najświętszej Marii Panny przy kapliczce Katarzyny Smreczyńskiej, a następnie barwny pochód z kapelą na czele, przechodzi wzdłuż alei jaworowej do ogrodu „Orkanówki”. Tam odbywają się prezentacje kultury regionu zagórzańskiego.

Hotel Górski Raj ★ ★ ★

Poręba Wielka 765 / KONINKI
34-735 Niedźwiedź
www.gorskiraj.com

Rezerwacje grupowe:

Malwina Strama
501 248 443
malwina.strama@gorskiraj.com

 

Newsletter

Polecamy prenumeratę newslettera Hotelu Górski Raj, abyśmy mogli przekazywać Państwu najświeższe informacje o naszych ofertach specjalnych i promocjach.

Prosimy o podanie swojego adresu e-mail: